19 Nisan 2010 Pazartesi

Londra Gezi Rehberi: 2. Gün

Evet şimdi size Londra Gezi Rehberi: 2. günü anlatacağım. Bu gezimizin anlatımı daha kısa sürecek ama emin olun daha fazla yorulacaksınız :) Daha önceki yazımın sonunda kısaca bahsettiğim gibi bugün Hyde Park'ta güzel bir kahvaltı, sonra Science Museum ve ardından hemen yanındaki Natural History Museum ve sonra da hala vaktiniz ve haliniz varsa Victoria and Albert Museum'u gezeceksiniz :)

Biz gezimize saat 12:00 gibi başladığımız için ancak Science Museum ve Natural History Museum'u gezebildik. Victoria and Albert Museum'a gittiğimizde kapanmasına on dakika kalmıştı. Aslında iki müze gezerken bile çok yorulmuş ve bir üçüncüsüne girecek halimiz kalmamıştı ama siz yine de geziye biraz erken başlayıp hepsini de gezebilirsiniz.

Bu arada aklınıza takılmış olabilir, ya alt tarafı iki müze ne kadar vakit alacak diye:) Yani açıkçası Science Museum'u daha önce biraz gezmemize rağmen üç saatte, Natural History Museum'u ise (hızlı bir şekilde) üç saatte ancak gezebildik. Ve görmediğimiz birkaç kısmı yine kalmıştır. Yani bu müzeler öyle Türkiye'deki şöyle bir göz atılıp çıkılan müzelere pek benzemiyor. Şöyle hakkıyla gezeyim deseniz bir müze bir gününüzü alabilir. Gerçekten, müzede yok yok! Müze içinde dinlenme yerleri, kafeler filan yapılmış. Her katta gezdikten sonra kafe veya dinlenme alanlarında oturup dinlenebilir veya bir şeyler yiyebilirsiniz. Science Museum adından da anlaşılabileceği üzere bilim müzesi. Yani bilimle ilgili aklınıza gelebilecek her şey burada var. Keşke bir örneği bizim memleketimizde de olsun diyebileceğim eşsiz bir müze.  Öğretmenlerin öğrencilerini alıp gezdirdiğini, grup grup öğrencilerin müzede gezdiğini görünce kıskanmadım değil doğrusu. Kimi bölümlerinde de öğrencilerin uygulamalı olarak deney yapabildiği koskoca bir alan bile yapmışlar. İnsanın görünce ufku genişliyor. Yapılması hiçte zor şeyler değil ama bizde de böyle müzelerin olması için ilk önce bizim ülkemizde ki eğitim zihniyetinin değişmesi lazım. Hayatı sınavlara hazırlanmakla geçen bir ülkede öğrenci deneyi ne yapsın? Müzeyi ne yapsın?

Onun dışında Natural History Museum (Türkçesi Doğal Tarih Müzesi oluyor:)  doğal hayatın tarihi ile ilgili yine muazzam büyüklükte müze. İçinde yaşamın her alanından ve tarih boyunca yaşamış canlılar(bitki veya hayvan) hakkında bilgiler bulabileceğiniz, görüntüler göreceğiniz tamamen görsel bir müze. Hakkıyla gezseniz yine bir gününüzü alabilecek bir müze. Muhakkak görmenizi tavsiye ediyorum.

Victoria and Albert Museum ise içinde çeşitli sanat galerilerinin bulunduğu yine çok büyük bir sanat müzesi. Sanattan hoşlananlar için ideal..

Genel bilgi için web siteleri aşağıda;
Science Museum: www.sciencemuseum.org.uk
Natural History Museum: www.nhm.ac.uk
Victoria and Albert Museum: www.vam.ac.uk

Evet kısaca geziyi özetleyeyim. Sabah erken saatte Hyde Park'ta güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra, sırasıyla Science Museum, Natural History Museum ve Victoria and Albert Museum'u gezeceksiniz. Bu arada müzelerin saat 10:00'da açılıp 17:30 'da son ziyaretçilerini aldığını unutmayın. Yoksa kapıda kalabilirsiniz :)

Müzeleri ziyaret ettikten sonra geri kalan vaktinizi değerlendirmek üzere Hyde Park üzerinden Londra'nın alışveriş mekanları ile ünlü caddesi Oxford Street'te gezebilir, mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz. Veya müzelere yakın mesafede Londra'nın en ünlü alışveriş merkezlerinden biri olan Harrods'ta gezebilirsiniz. Bu mağaza renkli vitrinleri ve pahalı markaları ile ünlü, hiçte bana göre olmayan ama meraklısı da muhakkak çok olan bir alışveriş merkezi  :)

Artık yorulmuş olmalısınız, bir sonraki geziye kadar gidip dinlenseniz iyi olur...

Görüşmek dileğiyle...

Ahmet

NOT: Gezi planı haritaları aşağıya yüklenmiştir.
2 yorum:

  1. merhaba,blogunuzu yeni kesfettim ve super buldum.10gun sonra 10gunlugune esimle ingiltereye gelecegiz.3gunumuzu londrada gecirecegiz,bu sebeple 3.gun planini merakla bekliyoruz.cikti alip gezebiliriz bu plana gore:) butcemiz kisitli bu konuda da tuyo verirmisiniz?kart vs?

    YanıtlayınSil
  2. 3.gun tatilim sizin tatile yetismez muhtemelen :) Diger gezilecek yerler birbirinden biraz uzak mesafede oldugu icin metrodan alacaginiz tum gun "travel card" ile birbirinden farkli yerleri gezebilirsiniz. Bu sayede Madame Tussaud, British Museum, Museum of London, British Library gibi diger unlu yerleride gezebilirsiniz. Ama bu yerleri bir gun icinde gezmeniz zor. Biletler konusunda http://www.tfl.gov.uk sitesinden bilgi alabilirsiniz. Londra icinde hizli yolculuk icin metroyu tercih edin. Otobusler disariyi seyretme acisindan iyidir ama Londra'nin ustunde trafik gercekten cok yavas akar. Size iyi yolculuklar dilerim.

    YanıtlayınSil